Postura “držanje tijela”/ Loše držanje

Postura tijela odražava se kao držanje tijela. “Idealna” postura označava “idealno” usklađen odnos između određenih dijelova tijela, a svako odstupanje može se smatrati “lošom” posturom ili posturalnim deformitetom. Na našu posture utječu različiti čimbenici kao što su način života, dugogodišnja razina fizičke aktivnosti, radno mjesto, način kako stojimo, sjedimo, spavamo, razmišljamo, osjećamo se i mnogi drugi faktori.  Najčešći posturalni deformiteti kralježnice su: lumbalna lordoza , kifotično držanje, skoliotična držanja, ravna leđa.

Ranom dijagnostikom možemo pravovremeno djelovati na poboljšanje posture. Osvještavanjem posture, pravilnog pokreta i provedbom ciljanih vježbi preveniramo progresiju nepravilnog držanja, te pozitivno utječemo na posturu i zdravlje u cjelini.

Pregled izgleda tako da se na tijelu ispitanika označe referentne točke, te zabilježi vizualne informacije i informacije dobivene palpacijom. Klijent se slika I pregledava u različitim položajima i ravninama tijela kako bi se napravila detaljnija kompjuterska analiza, te služi kao pokazatelj inicijalnog stanja.

Na pregledu se provode testovi mobilnosti i fleksibilnosti koji su neophodni za cjeloviti pristup rješavanju posturalnih deformiteta, te izradi daljnjeg planiranja trenažnih procesa.

Na dijagnostičkom pregledu ispitanik popunjava anamnestički upitnik s informacijama koje bi mogle doprinjeti kvalitetnijoj dijagnostici i kompletnijem pogledu na stanje vježbača. Nakon prikupljenih podataka na dijagnostičkom pregledu savjetujemo se oko zdravstvenog stanja i daljnjeg plana vježbanja.